VIRUSFILM

Olympijský medzičas

2023 / Dokončený film

Olympijské hry v antice byly striktne lokálne. Akú stopu na planéte necháva ich moderné, globalizované pokračovanie?

Film Olympijský mezičas skúma odkaz Olympiád v Pekingu, Tokiu a Paríži, mestách, ktoré už Olympiádu absolvovali a sú v ‘mezičase’ príprav na nadchádzajúce Olympiády. Okrem toho budeme skúmať aj trosky olympijských štadiónov v Olympii a Aténach prostredníctvom fotoaparátu mladého čínskeho fotografa a urbex explorera Ťiang Šeng-ta, ktorého vášňou je dokumentovanie opustených a rozpadajúcich sa miest.

Aktuálnu výstavbu olympijskej dediny v Paríži sledujeme s miestnymi obyvateľmi Rosou a Marcom, ktorí sú hlasitými odporcami výstavby olympijskej infraštruktúry pred oknami ich domu. Spolu s nimi do filmu zasahuje aj režisérka Haruna Honcoop, ktorá svojím komentárom zaradzuje jednotlivé miesta do kontextu a v daných krajinách hovorí s expertmi, architektmi, zástupcami olympijských výborov, ale i odporcami olympijských hier.

Film na ploche piatich rokov so odkazmi do minulosti sleduje zásahy do urbanizmu miest v podobe štadiónov, ktoré po trojtýždňovom sviatku, kedy športovci z celého sveta štadióny opustia, zostanú často ležať ladom úplne alebo v tom lepšom prípade sú ďalej využívané a prípadne nájdu iné uplatnenie. Majú gigantické stavby Olympiády trvalé využitie? Aký je prínos Olympiád pre pořadatelská města a ich krajinu? Je pořádání Olympijských hier udržateľné z urbanistického i ekonomického hľadiska? Aký majú megalomanské stavby zmysel pre posilnenie prestíže štátu?

  • Olympijský medzičas
  • Olympijský mezičas [CZ], Olympic Halftime [EN]
  • SR / ČR/SR, 2023, 79 min.
  • Režie: Haruna Hocoop
  • Koproducenti: D1film (CZ)
  • Projekt bol vybraný na industry fóra: Crossing Borders Lipsko / Taipei 2019, Ex Oriente 2019 Praha (ocenenie: IDF Award, Sunny Side of the Doc Award), Sunny Side of the Doc La Rochelle, 2019, FEBIOfest Industry Days Pitch Bratislava 2020, HAF Hong Kong 2020, HAF Pitch na Marché du Cinéma Cannes 2020.
  • Film vznikol s podporou Státního fondu kinematografie (CZ) a Audiovizuálného fondu (SK).
  • Svetová premiéra: október 2023 – MFDF Ji.hlava
  • Festivaly: MFDF Ji.hlava 2023

Mediálné ohlasy

Trailer

Image: Olympijský medzičas