VIRUSFILM

Univerzity a sloboda

2019

Univerzita – idea a jej život v dobe, keď sa vzdelanie stáva tovarom.

Nič nie je viac spojené s rozvojom a sebauvedomením euroamerickej civilizácie ako univerzity. Niekedy sa pálili učitelia, inokedy knihy, hovorí profesorka Dvořáková, ale univerzity sa postupne stali ostrovmi šírenia slobodného myslenia, vedomostí a kompetencií prenikajúcich do celej spoločnosti a v dôsledku toho jedným z kľúčových pilierov demokratickej kultúry.

S komercializáciou a masifikáciou vzdelávania však prišli aj nové výzvy, ktoré sa dotýkajú praktickej aj symbolickej roviny fungovania univerzít, od individualít výučby a výskumu cez samosprávu až po celý systém. Ako sa univerzity vyrovnávajú so zachovaním akademických slobôd, ktoré sú zárodkom mnohých aspektov slobody vo všeobecnosti? Ako vyzerajú výzvy, ktorým čelia? Aké sú dôsledky ich zlyhania? Sme schopní ich rozpoznať a primerane na ne reagovať? Táto situačná sociálna esej s osobným prvkom sa zaoberá kľúčovými problémami, ktoré ovplyvňujú vysokoškolské vzdelávanie na celom svete. V strednej Európe je to však o to citeľnejšie, že jej inštitúcie sú oslabené diskontinuitou demokratickej kultúry.

Medzi rečníkmi vo filme sú politologička Vladimíra Dvořáková, jeden z najcitovanejších britských sociológov Frank Furedi, lingvista Noam Chomsky a bývalý minister školstva a profesor sociálnej psychológie Stanislav Štech, jeden z hlavných protagonistov českej verzie vysokoškolskej reformy, proti ktorej sa protestovalo, odborník na vzdelávanie a manažér pre vedu Jiří Nantl, investigatívny novinár Jiří Štický, ktorý sa už niekoľko rokov venuje ekonomike a vnútorným procesom na univerzitách, film odhaľuje záhadný koniec celosvetového zoznamu dravých vedeckých časopisov prostredníctvom príbehu Jeffreyho Bealla a zamýšľa sa nad širšou problematikou plagiátorstva.

Film sa tiež zamýšľa nad koncepčným a politickým zápasom o podobu českého vysokého školstva prostredníctvom reflexie štvrťstoročia Akreditačnej komisie a jej oponentov a je rámcovaný tragikomickým osobným príbehom jedného z autorov filmu. Nie je to film o univerzitách, ktorých je veľa, ale o patológii univerzít.

  • Univerzity a sloboda
  • University and Freedom [EN]
  • ČR 2019, 70 min.
  • Koncept, režia a strih: Zuzana Piussi & Vít Janeček
  • Kamera: Zuzana Piussi
  • Dramaturgia: Jakub Felcman
  • Premiéra CZ: 16. 5. 2019
  • Distribucia: Bontonfilm
  • Producenti: D1film a Česká televize – TPS Petra Kubici
  • Podpora: Státní fond kinematografie

Mediálné ohlasy

Rozhovory

Image: Univerzity a sloboda